رج: سامانه سفارش پذیری، فروش و تجارت الکترونیک فرش

مقدمه

شرکت ایده ورزان در سال 1391 طی قراردادی با مرکز ملی فرش ایران اقدام به طراحی و اجرای سیستم سفارش پذیری و تجارت الکترونیک فرش برای واحد های فعال در حوزه فرش (بالاخص فرش دستبافت) نمود که شامل تجار و فروشندگان، تولید کنندگان، طراحان، تامین کنندگان مواد اولیه و عوامل ارائه خدمات فرش میشود.

کلیات

سیستم جامع فروش و سفارش پذیری فرش این امکان را برای فعالان این عرضه فراهم می‌آورد تا بتوانند حضوری فعال در فضای مجازی داشته و در این دنیای بزرگ و پر سرعت، ابزاری را برای توسعه کسب و کار خود فراهم آورند. با استفاده از این سیستم بنگاه‌های اقتصادی فعال در زمینه طراحی، تولید، فروش، خدمات پس از فروش و تامین کنندگان مواد اولیه فرش می‌توانند ضمن تعامل سازنده با یکدیگر با مشتری در ارتباط بوده و با ایجاد بستری یکپارچه بین تمامی عوامل صنعت امکان ارائه خدمات سریع و جامع به مشتریان فراهم گردد.

در زیر برخی از مزیت‌های استفاده از این سیستم آورده شده است:

 • حضور در فضای مجازی
 • سهولت در ارائه و فروش محصولات
 • بازاریابی و تجارت الکترونیک فرش در گستره جهانی
 • امکان تبلیغ در فضای مجازی
 • امکان ایجاد دسترسی ویژه برای مشتریان خاص
 • رصد تمایلات مشتریان
 • سفارش پذیری فرش بر اساس نیاز مصرف کننده
 • جمع آوری اطلاعات بازار
 • فروش اینترنتی محصولات و خدمات
 • دسترسی به محصولات از طریق پرتال جامع فرش ایران
 • مدیریت فرآیندهای سازمان با استفاده از چرخه های کاری و کارتابل فعالیتها
 • مدیریت مالی فروش
 • ...

امکانات پرتال عوامل صنعت فرش

عوامل صنعت هر یک با توجه به نوع فعالیت خود وب سایتی برای ارائه محصولات و خدمات خود راه اندازی می‌نمایند. هر چند هسته مرکزی این سایتها همگی مشترک است، اما از نظر ظاهری میتوانند هیچ شباهتی با یکدیگر نداشته باشند. این پرتال در داخل خود دارای چندین پوسته آماده بوده که مدیر سایت میتوانند از میان آنها انتخاب کند. علاوه بر آن خریدارن این محصول میتوانند سفارش طراحی ظاهری کاملا متفاوت را برای این پرتال به ایده ورزان بدهند.

علاوه برآن استفاده کردن و یا نکردن از یک یا چند ماژول این سیستم نیز در اختیار مشتری است. همچنین مشتری میتواند چیدمان اجزای صفحات را نیز با توجه به نیاز خود تعیین کند.

ماژول سایت ساز و مدیریت محتوا

با استفاده از این ماژول می‌توان یک وب سایت کامل برای فروش اینترنتی راه‌اندازی نمود. این ماژول به عنوان ماژول پایه سیستم در نظر گرفته شده است و در تمام سایت‌های مربوط به عوامل مختلف صنعت وجود دارد. در این ماژول امکاناتی تعبیه شده که کاربران بوسیله آن می‌توانند ساختار سایت خود را ایجاد نمایند. در زیر لیستی از امکانات این ماژول آورده شده است.

 • امکان ایجاد صفحه جدید به تعداد دلخواه
 • امکان ایجاد چیدمان برای هر صفحه
 • استفاده از قالب صفحات
 • امکان تعریف چند طرح برای سایت
 • امکان تعیین محل هر جزء از سایت در چیدمان
 • مدیریت منوها
 • خبرنامه
 • اخبار
 • نظر سنجی
 • سئوالات متداول
 • گالری عکس و فیلم
 • پشتیبانی از چند زبان
 • ...

کارگاه مجازی سفارش فرش

ماژول دیگری که به عنوان یکی از اجزای اصلی این سامانه تلقی می‌گردد، ماژول کارگاه مجازی سفارش فرش است. با استفاده از این ماژول کاربر میتواند در صورتی که فرش دلخواه خود را در محصولات موجود در سایت مشاهده نکرده است، اقدام به سفارش فرشی مطابق با سلیقه خود کند. بر این اساس مشتریان با مراجعه به سایت فروشنده و با مشاهده طرح و یا تصاویر موجود در سایت و انتخاب طرح مورد نظر وارد این ماژول شده و تغییراتی را بر روی آن اعمال نمایند. این تغییرات از تغییر در سایز و رنگ فرش گرفته تا تغییر در المان‌های طرح فرش را شامل می‌شود.

علاوه بر این کاربران می‌توانند با بارگزاری تصویری از طرح مورد نظر خود که می‌تواند تصاویر شخصی، عکس منظره و یا هر عکس دیگری را بارگزاری نموده و به بافنده سفارش تولید آن را بدهند.

به طور کلی این ماژول این امکان را فراهم می‌آورده تا مشتریان فرشی را سفارش دهنده که از هر نظر متفاوت بوده و مختص خود آن‌ها سفارشی شده است. لازم به ذکر است این ماژول با این امکانات برای اولین بار در دنیا در یک سیستم فروش اینترنتی فرش تعبیه شده است.

سیستم مالی فروش

در هر سایت فروش اینترنتی لازم است بخشی برای مدیریت فروش در نظر گرفته شود. این بخش این امکان را فراهم می‌آورد تا فروش را در سایت بتوان مدیریت نمود. در این بخش عوامل صنعت تمامی فروش‌های صورت گرفته را مدیریت می‌نمایند و علاوه بر آن این امکان را دارند تا با تعریف انواع فروش، بتوانند فروش‌های فصلی، فروش با تخفیف ویژه، فروش خاص برای مشتریان خاص و غیره را ایجاد نمایند. در این سیستم امکان دریافت اطلاعات از تراکنش‌های مالی در بانک عامل نیز (در صورت تامین سرویس مورد نیاز توسط بانک عامل) وجود دارد. با استفاده از این سیستم عوامل صنعت می‌توانند مشتریان خود را بر اساس شاخص‌های متفاوت دسته بندی نمایند.

ماژول بازاریابی

در این ماژول تمامی اطلاعات مربوط به ویزیت کابران و مشتریان از وب سایت رصد و کنترل می شود. لذا عوامل صنعت می‌توانند با بهره‌گیری از این اطلاعات برنامه‌های بازاریابی و ورود طرح‌های جدید را برنامه ریزی نمایند. وجود چنین ماژولی برای حضور در تجارت جهانی امری ضروری تلقی می‌گردد.

کارتابل

بخش کارتابل محلی است که تمامی مکاتبات، درخواست‌ها و تعاملات عوامل صنعت با مشتریان نمایش داده می شود. در صورتیکه مشتری درخواستی برای سفارش پذیری داده باشد در این بخش نمایان می‌گردد. در صورت در خواست خدمات پس از فروش نیز این بخش مدیریت این تعامل را عهده دار می‌باشد. به طور کلی بخش کارتابل با نگهداشت سوابق مکاتبه‌ای با مشتریان سرعت ارائه خدمات به مشتریان را افزایش داده و مشتریان نیز می‌توانند تاریخچه مکاتبات خود را با فروشنده مشاهده نمایند. بخش کارتابل مدیریت کننده تمامی چرخه‌های کاری در سیستم می‌باشد.

گالری هوشمند

گالری هوشمند نیز به عنوان یکی از اجزای متمایز این سامانه عمل می‌کند. در این ماژول با بهره‌گیری از متدهای روز دنیا، تمامی محصولات تعریف شده در سایت کد گذاری و امکان جستجو و دسترسی سریع مشتریان به فرش مورد نظر خود را فراهم می‌آورد. سابقه مشتریان و سلایق آنها در این بخش در لیست نمایشی به آنها تاثیرگذار است.

بعلاوه در صورتی که شما به عنوان مدیر سایت تمایل داشته باشید میتوانید با انتخاب یک گزینه ساده این بخش را به پرتال فرش جامع فرش ایران که در ادامه (بخش 4)شرح داده شده متصل کنید. در این صورت کسی که به پرتال مرکزی فرش مراجعه کرده و برای فرشی جستجو کند، در لیست جستجو فرشهای موجود در سایت شما را نیز مشاهده خواهد کرد و در صورت تمایل برای خرید از طریق پرتال مرکزی وارد سایت شما خواهد شد.

خدمات پس از فروش

خدمات متنوعی را عوامل صنعت می‌توانند در راستای جلب رضایت مشتریان ارائه نمایند. از جمله این موارد می‌توان به ارائه خدمات شستشوی فرش، رفو فرش، حمل و نقل رایگان، مشاوره طراحی و سایر موارد مشابه اشاره نمود. در این بخش خدماتی که به عنوان ارزش افزوده و پس از فروش فرش می‌باشد کنترل شده و درخواست‌های مشتریان از این طریق به عوامل صنعت ارسال می‌شود. این بخش شدر تعامل با کارتابل و سایر بخش‌های دیگر امکان ارائه درخواست این خدمات را از طریق اینترنت فراهم می‌آورد.

پرتال جامع فرش ایران

با توجه به بالابودن تعداد عوامل صنعتی که از پرتال شرکت ایده ورزان سیستم جهت ارائه محصولات و خدمات خود استفاده میکنند؛ با هماهنگی مرکز ملی فرش ایران پرتالی با عنوان پرتال جامع فرش ایران راه اندازی میگردد که به عنوان ترمینالی برای جستجو در سایتهای که تمایل دارند اطلاعات محصولات آنها در این پرتال قابل دسترس باشد به کار خواهد رفت

این پرتال با جستجو در سایت‌های مختلف عوامل صنعت علاوه بر ایجاد یکپارچگی در تمامی سایت‌ها این امکان را فراهم می‌آورد تا مرجعی جامع برای انواع فرش مخصوصا فرش ایرانی ایجاد گردد. یکی از مزیت‌های دیگر این پرتال، اطلاع رسانی در سطح بین‌المللی آن برای سایر سایت‌های زیر مجموعه می‌باشد. این پرتال با معرفی شدن در فضای مجازی باعث تبلیغ سایر سایت‌ها نیز می‌گردد.

لازم به ذکر است این پرتال نیز برای اولین بار جهت اشاعه و برند سازی فرش ایرانی ایجاد گردیده و به عنوان یکی از بخش‌های اصلی این سامانه قلمداد می‌گردد.

سایر ویژگی‌های نرم‌افزار

در این بخش لیستی از سایر ویژگی‌های سامانه که مربوط به کل سیستم می‌باشد آورده شده است:

 • طراحی استاندارد صفحه جهت همخوانی با موتورهای جستجو که باعث میشود سایت شما در رتبه بهتری در جستجوهای اینترنتی قرار بگیرد
 • بهره گیری از تکنولوژی HTML5 جهت کم کردن حجم ارتباطات با سرور در نتیجه بهبود تجربه کاربر در استفاده از سایت
 • استفاده گسترده از تکنولوژی Ajax جهت بالابردن سرعت استفاده از سایت
 • استفاده از تکنولوژی Microsoft .Net Framework 4 و MsSql Server 2008

تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از میدان ولیعصر - کوچه دانش کیان - پلاک 33
تلفن:
88944328(021)
88903385(021)