نرم افزارهای پروژه محور

سامانه های پروژه محور شرکت ایده ورزان سیستم در جهت رفع نیازهای شرکتها و سازمانها در جهت مدیریت بخشهای مختلف پروژه توسعه یافته اند. توسعه سیستمهای متعدد پروژه محور برای شرکتهای مختلف در سالهای اخیر بوسیله ایده ورزان سیستم، ما را بر آن داشت تا مجموعه یکپارچه ای را برای ارائه انواع خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات در پروژه پایه ریزی کنیم. این مجموعه بسته مدیریت پروژه ایده ورزان سیستم (IPMP) نامیده میشود.

نمایی از سبد پروژه های مدیر پروژه، نسخه 0.9 IPMP

ایده ورزان سیستم با استفاده از امکانات بسته نرم افزاری مدیریت پروژه خود به نام IPMP انواع سیستمهای پروژه محور را در زمینه های مهندسی پروژه، خرید، ساخت، مالی، مدیریت اسناد، ارتباطات و گزارشات سازمانی برای انواع پروژه های بالاخص پروژههای EPC ارائه میکند.

مدیریت پروژه در قبال کنترل پروژه

یکی از مفاهیمی که میبایست در بحث اینگونه سیستمها مد نظر قرار گیرد، تفاوت مدیریت پروژه و کنترل پروژه است. جدای از مبحث لغوی، واژه کنترل پروژه سالهاست که ناظر به بررسی و نظارت بر حداکثر سه فاکتور دخیل در پروژه یعنی زمان، هزینه و محدوده میباشد. در این حالت سیستمهای کنترل پروژه با تعریف زیر شناخته میشوند:

سیستم کنترل پروژه: سیستمهایی که حداقل بتوانند در مدیریت سه فاکتور اصلی پروژه یعنی زمان، هزینه و محدوده به مدیران پروژه کمک کنند.

در این تعریف اغلب نرم افزارهای عمومی کنترل پروژه مانند MS Project و Primavera و نسخه های تحت شبکه آنها یعنی Microsoft Project Server (Microsoft EPM) و P3E قرار میگیرند.

این در حالی است که واژه مدیریت پروژه بسیار فراتر از این سه فاکتور است. در تعاریف مختلف حوزه‌های مدیریت پروژه متفاوت است. استاندارد PMBOK تعداد 6 فاکتور دیگر علاوه بر 3 فاکتور ذکر شده را بر می‌شمرد(1) . با این وجود ما در اینجا با توجه به تجربیات پیاده سازی و اجرای سیستمهای مدیریت پروژه در شرکتهای مختلف، تعریف دیگری از سیستم مدیریت پروژه ارائه میکنیم:

سیستم جامع مدیریت پروژه

سیستمهایی که به مدیریت تمامی فاکتورهای تاثیر گذار در یک پروژه و یا مجموعه ای از پروژه های یک یا چند سازمان با توجه به نیازهای ذینفعان پروژه(2) کمک کنند.

البته این تعریف مشمول اصل منفعت نیز می‌شود. بر اساس این اصل تنها فاکتورهایی مدیریت می‌شوند که ارزش مدیریت آنها از هزینه ثبت آنها بیشتر باشد. با این تعریف تعداد سیستمهایی که در زیر مجموعه سیستمهای مدیریت پروژه قرار میگیرند بسیار کاهش می یابد. هر چند شرکتهای خارجی نظیر Primavera (با محصولاتی مثل Primavera Portfolio Manager و پدبرزگ آن یعنی خانواده Primavera Expedition) و حتی چند شرکت داخلی ادعاهایی مبتنی بر ارائه محصولاتی در این زمینه دارند اما تجربه نشان داده که پیاده سازی چنین نرم افزارهایی حداقل در سازمانهای ایرانی ( و باید گفت در خاورمیانه) با چالشهای جدی روبروست و با اینکه این نرم افزارها هم اکنون در برخی شرکتها به کار گرفته میشوند اما به نظر میرسد اغلب اینگونه بهره برداریها توجیه فنی و اقتصادی نداشته و شرکتها به میزان هزینه هایی که صرف پیاده سازی، آموزش و بکارگیری از این نرم افزارها میکنند از آنها منفعتی کسب نمی‌کنند.

دیدگاه ایده ورزان سیستم در توسعه سیسستمهای مدیریت پروژه

در تحلیل طراحی و پیاده سازی IPMP از افردای استفاده شده که دارای سوابق زیادی در فازهای مختلف پروژه های اجرایی خصوصا در حوزه نفت و گاز بوده اند. IPMP در بدنه اصلی توسعه خود دارای افرادی است که در فازهای خرید، مهندسی، ساخت و راه اندازی پروژه های متعددی حضور داشته اند. با استفاده از این افراد ما رویکرد سهولت کاربری در عین کاربرد حداکثری را در طراحی IPMP تا حد ممکن پیش برده ایم. علاوه بر این بخش از موفقیت پیاده سازی IPMP منوط به اجرای فاز سفارشی سازی برای سازمان است.

IPMP با وجود ارائه امکانات بی نظیر در راستای انعطافپذیری نظیر چرخه های قابل طراحی و تغییر بوسیله کاربران، فرمسازها و گزارشسازهای پویا، این امکان را میدهد که حتی اگر با وجود این قابلیتها نیاز سازمانی به شکل لازم بر طرف نشد، بتوان با افزودن بخشهای جدید به هسته مرکزی نرم افزار ، آنرا برای استفاده سازمان بهینه کرد.

IPMP

بسته نرم افزاریIPMP (IVS Project Management Package) نرم افزای تحت وب جهت مدیریت بهینه پروژه ها طراحی شده است. IPMP حاصل استفاده از ترکیب افراد دارای تجربه در پروژه های مختلف، بالاخص پروژه های EPC حوزه نفت و گاز، خط لوله و عمرانی و تیم توسعه نرم افزار ایده ورزان است.

این بسته با قرار گرفتن در مرکز تعاملات اطلاعاتی پروژه وظیفه هماهنگی اطلاعات در بخشهای مختلف پروژه را انجام میدهد. در طراحی این نرم افزار سعی شده محورهای نه گانه استاندارد PMBOK در ارائه امکانات این بسته مد نظر قرار گیرد.

نمایی از پانل کنترل پروژه نسخه 0.9 IPMP

برای آشنایی بیشتر با بسته نرم افزاری IPMP به آدرس زیر مراجعه کنید:

توضیحات بیشتر در خصوص IPMP

1- نه فاكتور يا با ادبيات استاندارد PMBOK نه دانش: هزينه، زمان، محدوده، نيروي انساني، خريد، ريسك، کیفیت، ارتباطات، يكپارچگي

2-در تحليل سيستمها ذينفعان پروژه به افرادي گفته ميشود كه سودي از اجراي پروژه نصيب آنها ميشود. اين تعريف طيفي وسيع از افراد نظير كارگران و مهندسان دخيل در پروژه، مديران پروژه، كارفرمايان و حتي شهرونداني كه ممكن است پس از اجراي پروژه از آن منتفع شوند را در بر ميگيرد.


تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از میدان ولیعصر - کوچه دانش کیان - پلاک 33
تلفن:
88944328(021)
88903385(021)