سامانه رهگیری خطوط لوله

1-معرفی

بسته نرم افزاری رهگیری خطوط لوله ایده ورزان سیستم به عنوان اولین بسته تخصصی در این حوزه در كشور ارائه می‌شود. این بسته بر پایه تجربیات شركت ایده ورزان سیستم در طراحی و اجرای نرم افزارهای حوزه مدیریت پروژه توسعه یافته و بسیاری از زیرساختهای فنی آن با بسته های نرم افزاری مدیریت پروژه شركت ایده ورزان سیستم مشترك است.

به طور خلاصه این سامانه یك سیستم یكپارچه به منظور رهگیری لوله‌ها و نقاط اتصال در پروژه‌های خطوط لوله به صورت Onshore و Offshore بوده كه با توجه به تعدد پروژه های خط لوله در كشور، جهت اجرای این پروژه ها سفارشی سازی شده است. این نرم‌افزار به صورت تحت وب نوشته شده است که امکان دسترسی به آن را در هر شرایطی فراهم می‌آورد. در این سند به شرح امكانات و بخشهای مختلف این سیستم می‌پردازیم.

2-مدیریت اطلاعات پروژه

بحث مدیریت اطلاعات این نوع پروژه ها را در دو مبحث اصلی ایستگاه‌های کاری و لیست لوله‌ها میتوان بیان كرد.

1-2- طراحی ایستگاه‌های کاری

شالوده سامانه رهگیری خطوط لوله را ایستگاه‌‌های کاری تشکیل می‌دهند. در این ایستگاه‌‌ها تمامی اقدامات لازم برای ریسه کردن لوله و تکمیل نهایی جوش کاری صورت می‌پذیرد. از جمله مواردی که در این بخش به آن پرداخته می‌شود، تست‌های جوش کاری است که تمامی مراحل آن در این قسمت کنترل می‌گردد. این ایستگاه‌های قابل تعریف بوده و می‌توان عملیات مورد نظر هر کدام را نیز تعیین نمود. در ادامه نمونه‌ای از تصاویر مربوط به این قسمت آورده شده است.

2-2- لیست لوله‌ها

در این قسمت لیست تمامی لوله‌های وارد شده به محل پروژه ( کارگاه، بارج) با تمامی مشخصات ثبت می‌گردد. از این لیست در مراحل بعدی پروژه که ایستگاه‌های کاری می‌باشد استفاده خواهد شد. در ادامه شمایی از این لیست آورده شده است. لازم به ذکر است فیلدهای موجود در این لیست بر اساس پروژه قابل تغییر می‌باشد.

3- ویژگی‌های اساسی

1-3- امکان تعریف چند پروژه

نرم‌افزار IPTS امکان مدیریت همزمان چندین پروژه را دارا می‌باشد. این امر با تعیین سطوح دسترسی و اعمال محدودیت نمایش برای افراد در پروژه‌های مختلف امکان پذیر می‌باشد. در این راستا برای هر پروژه می‌توان مدیر مربوطه را تعریف و به فعالیت‌های آن پروژه تخصیص داد. در ادامه شمایی از فضای نرم‌افزار آورده شده است.

2-3- تعریف خط لوله Piggy Back

خط لوله Piggy Back یا سواری مجانی به خطوط لوله‌ای گفته می‌شود که بر روی یک خط لوله دیگر سوار شده و از قطر کمتری برخوردار می‌باشد. از این خط لوله برای تزریق ماده‌ای به جای ماده منتقل شده توسط خط لوله اصلی استفاده می‌گردد. در نرم‌افزار IPTS امکان تعریف و مدیریت همزمان خط لوله اصلی و Piggy Back وجود دارد. در این حالت هر دو خط لوله تحت مدیریت واحد قرار گرفته و امکان گزارش‌گیری متمرکز وجود دارد.

3-3- ورود اطلاعات توسط تبلت و اتصال به GPS

نرم‌افزار IPTS به نحوی طراحی شده است که بتوان توسط تبلت از آن استفاده نمود. ضرورت این امر زمانی مشهود می‌گردد که نیاز به اطلاعات آنلاین و به لحظه وجود دارد. در این روش در هر ایستگاه می‌بایست یک تبلت قرار داده شود تا کاربر بتواند در زمان وقوع عملیات اطلاعات مربوط به آنرا وارد نرم‌افزار نماید. بر این اساس سرعت و دقت نرم‌افزار به گونه‌ای طراحی شده است که می‌توان در شرایط نامناسب نیز از آن استفاده نمود.

در مواردی که از تبلت برای ورود اطلاعات این نرم‌افزار استفاده شود می‌توان اطلاعات طول و عرض جغرافیایی مکان مورد نظر را که در حال ورود اطلاعات هستیم به صورت خودکار وارد نرم‌افزار نمود. این امر در پروژه‌های خط لوله این امکان را فراهم می‌آورد که مسیر کلی خط لوله که به صورت واقعی پیاده سازی شده است را بر روی نقشه جغرافیای به صورت دقیق نمایش داد.

4- داشبورد

از امكانات پيشرفته اين سيستم داشبورد پروژه‌اي و سازماني است. در داشبورد سازماني، مديران سازمان امكان مشاهده وضعيت كلي پروژه هاي مختلف سازمان را داشته و با انتخاب هر پروژه به داشبورد پروژه و پس از آن به جزئيات پروژه دسترسي خواهند داشت. در داشبورد پروژه‌اي مديران پروژه امكان مشاهده اطلاعاتي نظير تعداد لوله استفاده شده، تعداد اتصال ایجاد شده، تعداد لوله رسیده، تعداد لوله مرجوعی، اطلاعات جوشکاری و تست‌های آن، اطلاعات جوشکارها و يا هر اطلاعات ديگري كه نياز است به صورت مداوم بوسيله مديريان چك شود را در يك صفحه خلاصه خواهند داشت. شكل زیر نمونه‌اي از داشبورد پروژه را نمايش ميدهد.

5- امكانات عمومی

 • مدیریت چندین پروژه به صورت نامحدود
 • مدیریت چندین کاربر به صورت نامحدود
 • مدیریت لیست لوله‌های ورودی و مرجوعی
 • امکان تعریف خط لوله Piggy Back
 • امکان تعریف تعداد ایستگاه‌ها
 • امکان تعریف تعداد پاس جوشکاری در هر ایستگاه
 • امکان تعریف شیفت‌های کاری
 • امکان تعریف و مدیریت جوشکاران به صورت نامحدود
 • امکان تعریف زبان‌های مختلف در نرم‌افزار
 • امکان استفاده از تقویم میلادی و شمسی
 • امکان شناسایی جغرافیایی مکان مورد نظر
 • امکان ردیابی لوله‌ها و Joint ها به صورت یکپارچه
 • امکان استفاده از تبلت برای ورود اطلاعات
 • امکان گزارش‌گیری در سطوح مختلف مدیریتی
 • امکان تعیین سطوح دسترسی متعدد
 • امکان ارتباط با سایر نرم‌افزار‌های مدیریت پروژه مانند MSP و Primavera
 • انواع گزارشات فعاليت كاربران (آخرين ورود و خروج، فعاليتهاي انجام شده و ...)
 • امكان ارسال و مشاهده فايلهاي بازديد پروژه نظير عكس و فيلم به صورت گالري

6- یكپارچه سازی و سفارشي سازي

در برخي از پروژه هاي خط لوله فاز مهندسي طرح نيز بر عهده خود پيمانكار است. در اين صورت نياز به مكانيزمي جهت كنترل اين فاز در يك نرم افزار ويژه خواهد بود. ماژول مدیریت اسناد مهندسی نرم افزار IPMP محصول شركت ايده ورزان راه حل مناسبي براي پاسخگويي به اين نياز است. در صورت تمايل كارفرما به استفاده از هر دو راه حل به صورت همزمان ايده ورزان سيستم اين مجموعه را به صورت يكپارچه به كارفرما تحويل خواهد داد. براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد نرم افزار IPMP و ماژول مهندسی آن با شركت ايده ورزان سيستم تماس حاصل كرده و يا به وبسايت نرم افزار IPMP به آدرس www.ipmp.ir مراجعه كنيد.

همچنين ايده ورزان سيستم آمادگي خود را جهت پياده سازي مكمل هاي مورد نياز سازمان براي اين سامانه (نظير انواع سيستمهاي خريد، مالي، قرارداد و ...) و يا يكپارچه سازي با نرم افزارهاي موجود در سازمان (در صورت امكان) اعلام مي‌دارد.

انواع قابليت‌هايي كه مي‌توانند در كنار اين مجموعه به كار گرفته شوند :

 • پيام رساني با SMS و ايميل در زمانهاي تعريف شده (مثلاً Cut off) و يا دوره اي (مقدار پيشرفت هفتگي) به افراد تعريف شده
 • صفحات موبایل جهت دسترسی کاربران و مدیران به اطلاعات در هر لحظه و از هر کجا
 • افزودن پروسیجرهای سازمانی و قالبهای PMBOK به بخشهای مورد نیاز
 • ایجاد ارتباط تصویری با سایت پروژه

7- تصویر برخی از صفحات نرم‌افزارتهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از میدان ولیعصر - کوچه دانش کیان - پلاک 33
تلفن:
88944328(021)
88903385(021)