BSC

سامانه مدیریت کارت امتیازی متوازن IBMP

 

(Idea Varzan System Balanced Scorecard Management P ackage)

مدل کارت امتیازی متوازن جهت جاری سازی استراتژی‌های سازمانی و همچنین ارزیابی عملکرد سازمان در پیاده‌سازی استراتژی‌های خود مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این راستا وجود یک سیستم متمرکز و یکپارچه برای دستیابی لحظه‌ای به روند پیشرفت استراتژی در سازمان و همراستا نمودن آن‌ها با توجه به شرایط حال امری حیاتی تلقی می‌گردد. امروزه سازمان‌ها در گستره جهانی فعالیت بوده و نیازمند دریافت اطلاعات بروز و کارا از کسب و کار خود و سایر رقبا می‌باشند. لذا سازمان‌هایی که برای نیل به اهدافشان اقدام به پیاده‌سازی نظام ارزیابی عملکرد مبتنی بر BSC نموده‌اند می‌بایست از سیر تحولات رخ داده در سازمان خود به صورت بهنگام آگاهی یابند. در این خصوص شرکت ایده ورزان سیستم با تکیه بر دانش مهندسان و مشاوران اجرایی و دانشگاهی خود اقدام به طراحی سامانه مدیریت کارت‌های امتیازی و داشبورد گزارشات مدیریتی نظام کارت امتیازی متوازن با نام اختصاری IBMP نموده است که در ادامه به تشریح آن پرداخته می‌شود. لازم به ذکر است این نرم‌افزار به صورت تحت وب طراحی شده تا محدودیت جغرافیایی را برای دستیابی سریع به اطلاعات حذف نموده و باعث تسریع در روند تصمیم‌گیری مدیران گردد.

مدیریت استراتژی و نقشه استراتژی

گام نخست در پیاده سازی مدل BSC به تدوین استراتژی سپری می‌شود. در این فاز با استفاده از نرم‌افزار IBMP می‌توان تمامی سطوح استراتژی را تعریف کرده و در ادامه اقدام به طراحی نقشه استراتژی نمود. برای تهیه نقشه استراتژی می‌بیست سایر بخش‌ها نیز نظیر مدیریت منظر‌ها هم تکمیل شده باشند. در ادامه شمایی از این بخش آورده شده است.

مدیریت منظر‌های BSC

بر اساس پیش فرض چهار منظر مالی، مشتری، فرایند‌های داخلی و یادگیری و رشد در نرم‌افزار گنجانده شده است. اما از آنجا که پیاده سازی نظام ارزیابی عملکرد مبتنی بر کارت امتیازی متوازن ممکن منوط به این 4 منظر نباشد، امکان طراحی منظر‌های متعدد در نرم‌افزار قرار داده شده است تا کاربر بتواند به راحتی منظرهای مورد نظر خود را پیاده‌سازی نماید. همانطور که بیان شده در راستای یکپارچه سازی کل سیستم، برای هر یک از منظر‌ها نیز امکان تخصیص استراتژی‌های تعریف شده وجود دارد. در ادامه تصویری از این بخش ارائه شده است.

مدیریت پروژه‌های تعریف شده

برای تحقق استراتژی‌های تعریف شده، پروژه‌هایی تعریف می‌گردند که باعث رشد و جاری سازی استراتژی‌ها در سازمان می‌گردند. روند پیشرفت این پروژه‌ها بیان‌گر سطح استقرار استراتژی در سازمان می‌باشد. شرکت ایده ورزان سیستم برای مدیریت این پروژه از نرم‌افزار IPMP استفاده می‌کند. این نرم‌افزار از مجموعه نرم‌افزارهای شرکت ایده ورزان سیستم برای مبحث مدیریت پروژه است که به طور تخصصی در برای این منظور طراحی گردیده است. با توجه به اینکه بستر طراحی این دو نرم‌افزار مشابه بوده اطلاعات پیشرفت از نرم‌افزار IPMP به صورت خودکار وارد نرم‌افزار IBMP می‌گردد. یکپارچه‌سازی این دو نرم‌افزار به سازمان قدرت مدیریت توأمان استراتژی‌ها و پروژه‌های خود را ایفا می‌نماید. برای توضیحات بیشتر در خصوص نرم‌افزار IPMP اینجا کلیک نمایید.

مدیریت شاخص‌ها

تمامی پروژه‌های تعریف شده در مناظر و استراتژی‌ها بر اساس شاخص‌های تعیین شده ارزیابی و پایش می‌شوند. نرم‌افزار IBMP به طور جامع به مقوله شاخص‌ها پرداخته است و بوسیله آن‌ها پیشرفت وضعیت استراتژی را نمایان می‌سازد. در این بخش از تعریف شاخص‌ها، شناسنامه شاخص، نحوه محاسبه شاخص گرفته تا چگونگی نمودار‌های گزارش‌دهی هر شاخص قابل تعریف می‌باشد. اطلاعات این بخش با نرم‌افزار IPMP به صورت خودکار مبادله می‌گردد. در ادامه شمایی کلی از این بخش آورده شده است.

داشبورد گزارشات مدیریتی

از امكانات پيشرفته اين سيستم داشبورد سازماني است. در داشبورد سازماني، مديران سازمان امكان مشاهده وضعيت كلي استراتژی‌های مختلف سازمان و شاخص‌های آنان را داشته و با انتخاب هر استراتژی به داشبورد آن و سپس به جزئيات پروژه دسترسي خواهند داشت. در این انواع گزارشات مدیریتی به صورت طبقه بندی شده و با سطوح دسترسی مختلف قابل تعریف و مشاهده می‌باشد.


تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از میدان ولیعصر - کوچه دانش کیان - پلاک 33
تلفن:
88944328(021)
88903385(021)