هوش تجاری و داشبورد سازمانی

آماده سازی اطلاعات به صورت یکپارچه در جهت بهره گیری هدفمند از اطلاعات برای تصمیم گیری هوشمند وظیفه اساسی سیستمهایی هستند که به آنها سیستمهای هوش تجاری (Business Intelligence) اطلاق میگردد. این سیستمها با هر تکنولوژی که ایجاد شوند بر پایه ایجاد ارتباط منطقی بین اطلاعات مختلف در یک سازمان جهت مشخص کردن چرایی رخدادها برای تسهیل تصمیم گیری در آینده توسعه می یابند. به همین علت به این سیستمها سیستمهای تحلیلگر داده نیز میگویند.

یکپارچه سازی گزارشات از تمامی پایگاه داده موجود در سازمانها و به کارگیری هدفمند اطلاعات در راستای اهداف سازمانی هدف اصلی اجرای این سیستمهاست است. این امر بواسطه تشکیل یک انباره داده (Data Warehouse) انجام میشود که وظیفه تجمیع اطلاعات سازمانی را بر عهده دارد.

خروجی پیاده سازی چنین سیستمی در قالب داشبورد سازمانی در سطوح مدیریتی و اجرایی بالادستی خواهد بود. در اجرای چنین سیستمهایی معمولا از تکنولوژی OLAP جهت دسترسی به اطلاعات چند بعدی استفاده میگردد

شکل 1 : ساختار معماری سیستم BI

رویکرد ایده ورزان سیستم: طراحی هوش تجاری بر اساس استراتژی

ایده ورزان با بررسی اسناد استراتژیک سازمان، فرآیند توسعه سیستم هوش تجاری را کاملا منتطبق با استراتژی و اهداف سازمانی طراحی می‌کند. در صورت عدم وجود این اسناد،در ابتدای پروژه یک رویکرد سریع جهت تحلیل استراتژیک سازمان و اهداف آن صورت خواهد گرفت. ترکیب نیروهای ایده ورزان سیستم که تشکیل یافته از فارغ التحصیلان رشته هایی همچون IT، کامپیوتر، MBA و صنایع هستند و دارای تجربیات ارزشمند در صنایعی نظیر نفت و گاز، فولاد، ساختمان و غیره می‌باشند نیل به این هدف را ممکن می‌سازد.

مزایای اجرا

  • یکپارچه شدن اطلاعات سیستمهای مختلف در قالب یک انباره داده مرکزی
  • در دسترس بودن گزارشات تحلیلی به روز و بدون محدودیت
  • ایجاد داشبوردهای قابل سفارشی سازی بوسیله خود کاربر
  • تعریف انواع گزارشات بوسیله جداول متداخل منتج از مکعب های اطلاعاتی
  • دسترسی به گزارشات سطح بندی شده خوشه ای (Drill-Down)

شکل 2 : نمونه داشبورد سازمانی برای پروژ انباره داده و BI شرکت پست

اطلاعات بیشتر

برای دریافت کاتالوگ کامل سیستمهای هوش تجاری شرکت ایده ورزان سیستم با ما تماس بگیرید.


تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از میدان ولیعصر - کوچه دانش کیان - پلاک 33
تلفن:
88944328(021)
88903385(021)